Roboski Önergesi AKP-MHP Oylarıyla Reddedildi

HDP’nin Roboski katliamının araştırılması, sorumluların yargılanması talebiyle verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 34 kişinin TSK’ya ait savaş uçaklarıyla katledildiği Roboski katliamının araştırılması için verdiği Meclis araştırması AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Meclis Genel Kurul’da oylamaya sunulan önergenin gerekçesinde, 9 yıl geçmesine rağmen katliamda sorumluluğu olanlar hakkında tek bir soruşturma açılamdığına dikkat çekildi.

Failler Korundu

Faillerin korunduğu vurgulanan önergede, dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, bombardıman emrini Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından verildiği yönünde açıklama yaptığı hatırlatılarak, “Katliamla ilgili hukuki süreç başlatılmış, ancak gizlilik kararıyla soruşturması yürütülen dosya daha sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca görevsizlik kararı verilerek Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’na gönderilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı da 06.01.2014 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiştir” denildi.

Sorular Yanıtsız Bırakıldı

Meclis’te tüm partilerin önerisiyle açılan araştırma komisyonunda ortaya çıkarılması gereken “Harekâtı hangi otorite düzenledi?” ve “Vur emrini kim verdi?” sorularına cevap verilmediği belirtildi. Önergede, “Komisyon raporu, katliamı bir yana bırakıp kaçakçılıkla mücadeleye yönelik güvenlik tavsiyeleriyle dolu bir sonuç bölümüyle bitirilmiştir” ifadelerine yer verildi. Daha sonra hayatını kaybedenler tarafından verilen hukuk mücadelesinin de sonuçsuz kaldığına değinilerek, “İnsan hakları kurumlarının, siyasi partilerin, emek ve demokrasi güçlerinin, anne babaların, ailelerin ‘sorumlular bulunsun ve yargılansın’ çığlıkları karşılıksız bırakılmış, katliamın yaşandığı tarihten bugüne katliamın siyasi ve askeri sorumlularının yargılanması yerine ölen çocukları için hak mücadelesi veren Roboski’li ailelere defalarca soruşturma açılmış, cezalar verilmiştir” diye kaydedildi.

HDP, Roboski ile yüzleşilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kurulacak bir komisyon, Roboski’li ailelerin acısını unutturmayacak, ancak hafifletecektir. O yüzden hakikatlerin ortaya çıkarılması, katliam emrini veren ve uygulayan askeri-siyasi tüm sorumlularının bulunması ve yargı önüne çıkarılarak cezalandırılması kalıcı, adil ve onarıcı bir adalet anlayışının yerleşmesine hizmet edecektir” dedi. 

Genel Kurula sunulan araştırma önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Kaynak:ETHA