Gözaltına Alınan Gazeteci Zeynep Durgut Van’a Götürülecek

Şırnak’ta haber takibi sonrası Cizre’ye döndükleri sırada gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Zeynep Durgut, Van’a götürülüyor.

Durgut, dün MA muhabiri Azad Kaya ve Jinnews muhabirleri Rojda Aydın ve Derya Ren ile birlikte gözaltına alınmıştı. Polis, gazetecilerin içinde bulunduğu araca silah doğrultup, önünü keserek, GBT yaptı.

Gazeteci Azad Kaya, Rojda Aydın ve Derya Ren bir süre sonra serbest bırakılırken, MA muhabiri  Zeynep Durgut hakkında, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı. Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Durgut’un Van’da Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılmasını ortaya çıkaran haberle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Ters kelepçelenerek gözaltına alınan Durgut’un bugün Van’a götürülmesi bekleniyor.


Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin 11 Eylül’de gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılmasını belgeleriyle ortaya çıkaran MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim’de gözaltına alındı. 4 gazeteci, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece “devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak” gerekçesiyle tutuklandı. Gazetecilerin gözaltına alınmasının ardından polis, MA’ nın Van bürosuna baskın yaparak, bilgisayar, hard disk ve haber ekipmanlarına el koymuştu.