Adli Tıp: Metin Lokumcu Biber Gazından Yaşamını Yitirdi

Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyası için geldiği sırada düzenlenen protestolara yönelik polis saldırısı sırasında yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin hazırlanan soruşturma 9 yıl sonra tamamlandı.

Lokumcu’nun avukatı Meriç Eyüboğlu, normalde otopsi sırasında toplumsal olaylarda kullanılan gazlarla ilgili inceleme yapılmadığından Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) buna dair bir tespit için rapor talep etti.

Raporda, “Kişinin ölümüne neden olacak düzeyde bir kalp hastalığı ya da KOAH düzeyinde bir akciğer hastalığı olmadığı, otopsi rapor sonucunda bildirildiği gibi kendisinde mevcut bir hastalık sonucu ölmediği tespit edilmiştir” denildi.

TTB, raporunda “Ölüm ile kimyasal gaza maruz kalma arasında nedensellik ilişkisi olduğu kanaatini bildirir değerlendirme raporudur” ifadelerini kullandı.

Bu raporun ardından değerlendirme yapan Adli Tıp Genel Kurulu da benzer bir sonuca ulaştı.

Dosyada yer alan 24 Mayıs 2012 tarihli Adli Tıp raporunun sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı:

Kronik kalp damar hastalığı bulunan kişinin ölümünün kendisinde mevcut kalp damar hastalığının olayın efor ve stresi ile aktif hale geçmesi sonucu meydana gelmiş olduğu, yakın mesafeden yoğun olarak ortho chlorobenzalmalononitrilo CS gazına maruziyeti olduğunun kabulü halinde, bu maruziyetin de kendisinde mevcut kalp- damar hastalığının aktif hale geçmesinde efor ve stres faktörüne, ilave faktör olarak kabul edilmesi gerektiği kararı oy birliği ile mütalaa olunur.

Bu raporu değerlendiren avukat Eyüboğlu, bunun benzer davalarda da emsal olabileceğini söyledi.

Davanın ilk duruşması ise 24 Aralık’ta Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.