Yüksekova’da 4 Kişiyi Katleden Polise “Yorgunluk” İndirimi

Hakkari Yüksekova’da 15 yaşındaki Serhat Buldan’ın da aralarında bulunduğu dört kişinin yaşamını yitirmesine, iki kişinin de yaralanmasına neden olan polis için 11 yıl hapis cezası verildi. İstinaf, olayı “konsantrasyon bozulması ve yorgunluk” gibi nedenlere bağlarken verilen hapis cezasını da “hukuka uygun” buldu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 8 Ekim 2016 tarihinde kobra tipi zırhlı bir araçtan açılan ateş sonucu 15 yaşındaki Serhat Buldan; Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen yaşamını yitirdi, Şemsettin Kaya ile Mehmet Ali Kaya ise yaralandı. Olaya ilişkin polis İ.M. hakkında “bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümü ve yaralanmasına sebep olmak” nedeniyle açılan dava, Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmişti. Davanın 11 Ekim 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında, tutuksuz yargılanan sanık polise, “bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümü ve yaralanmasına sebep olmak” suçundan 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verilmiş ancak katil polisin tutuklanma talebi ise reddedilmişti.

Fail polis hakkında verilen cezada, herhangi bir “hukuka aykırılığın” bulunmadığı savunulduğu kararda, “Görevi sadece devriye olan kobra tipi zırhlı aracın tamamı sivillerden oluşan kişilerin bulunduğu işlek bir cadde üzerinde silahın ateşe hazır bir şekilde seyri sırasında silahla ateş edilmesi şeklinde gerçekleşen olayda bilinçli taksirle 4 kişinin ölümüne 2 kişinin yaralanmasına neden olma suçundan verilen mahkumiyet kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından, istinaf başvurusunda bulunan sanık vekilinin ve katılanlar vekillerinin ileri sürdükleri nedenler yerinde görülmemiş olmakla…” ifadelerine yer verilerek, başvuru esastan reddedildi.