“Kolonyalizme Karşı Öfke Günü”

Tarihi yerel halklara katliam ve baskı ile dolu olan ABD’de her 12 Ekim günü, İtalyan kolonyalist Christopher Columbus’un, İspanya adına12 Ekim 1492’de Amerika kıtasına ayak basması sebebiyle “Columbus Günü” olarak kutlanıyor. Sömürgecilerin kıtaya ayak basmasıyla beraber ise bu tarih, yerel halk için katliam ve asimilasyonun başlangıcı olacaktı.

Yerel halklar ise 1992 yılından beri bu güne karşı olarak kendi günlerini kutluyorlar: 12 Ekim Yerel Halklar Günü

Bu sene ise, siyah George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesi üzerine ABD’de başlayan ırkçılık karşıtı eylemler dolayısıyla Oregon eyaletinin Portland şehrinde “Kolonyalizme Karşı Yerel Halkların Öfke Günü” çağrısı yapıldı ve pek çok şehre yayıldı.

11 Ekim gecesi, yerel halkları aşağı sınıf olarak gören Theodere Roosevelt ve her ne kadar kölelik karşıtı görünümünde olsa da siyahların beyazlar ile aynı haklara sahip olması düşüncesinden rahatsızlık duyan Abraham Linclon’ün Portland’de bulunan heykelleri yıkıldı.

Özellikle anarşistlerin yoğunlukla katıldığı eylemler pek çok ABD şehrinde devam ediyor. Arizona eyaletinde yerel Navaho halkının yaşadığı Kinłání’de 12 Ekim akşamı Kolonyalizm Karşıtı Yürüyüş gerçekleştirildi ve pek çok kişi katıldı. Eylemde “Kolonyalizm Bir Vebadır” sloganları atıldı ve aynı sözün yazılı olduğu pankartlar asıldı.

ABD tarafından Flagstaff adı verilen Kinłání’deki Flagstaff Belediye Binası önüne gelen yerel halk, binaya içi boya dolu balonlar fırlattı ve polisin gözaltı çabalarını püskürttü.

Ülke çapında kolonyalizm karşıtı eylemler sürüyor.

Kaynak: itsgoingdown.org