Bacası Filtresiz 6 Termik Santral Mühürlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelindeki termik santrallere çevre yatırımlarını tamamlaması için tanınan süre 31 Aralık’ta sona erdi. Manisa, Zonguldak, Kütahya ve Maraş’taki termik santrallerin çalışmaları geçici faaliyet belgeleri olmadığı gerekçesiyle durduruldu. 

Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Soma Termik Santrali’ne giden bakanlık yetkilileri gerekli çevre yatırımlarını tamamlamadığı tespit edilen santralin kömür giriş kapılarını mühürledi.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nde de (ÇATES) üretim, bacalara filtre takılmaması nedeniyle durduruldu. Santral mühürlendi. 1946 yılında faaliyete geçen ve 2014’te özelleştirme sonucu Elsan Enerji’ye satılan, 2 üniteden oluşan 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali’nin bacalarında filtre bulunmuyordu.

Kütahya’nın Seyitömer ile Tavşanlı ilçelerinde bulunan termik santralleri, verilen sürede bacalara filtre takılmadığı gerekçesiyle sabah saatlerinde jandarma ekiplerince mühürlendi. İki santraldeki üretim durduruldu.

Maraş Valisi Vahdettin Özkan, Afşin Elbistan Elektrik Üretim AŞ’nin çalışmalarının “geçici faaliyet belgesi” alıncaya kadar durdurulduğunu açıkladı.