Berat Albayrak: Çok Güçlü Bir 2020 Yılını Hep Birlikte Yaşayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Son çeyrek büyümesinde Türkiye’nin doğal büyüme oranı dediğimiz %5’leri göreceğimiz bir çeyrek ile yılı inşallah kapatıp 2020’de bu ivmenin daha da üzerine koyarak çok güçlü bir 2020 yılını hep birlikte yaşayacağız.” dedi.

Albayrak, Rize Ticaret Borsası’nda düzenlenen “Türkiye İçin Değişim Başlıyor-Rize İş Dünyası Bulaşması” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, son altı yıldır “büyük ve güçlü Türkiye mücadelesi”nin en yakın tanıklarından birinin Rize olduğunu söyledi.

Son altı yılda Türkiye’yi hedeflerinden, ideallerinden uzaklaştırmak için devreye alınan planların sonuncusunun ekonomik alanda olduğunu belirten Albayrak, şunları söyledi:

2013 Gezi’den itibaren resmi çok doğru okumak lazım. 2013 Haziran’dan beri fiili bir savaşta aslında Türkiye. Gezi, 17/25, FETÖ darbe planı, DAEŞ, YPG, PYD, PKK tüm siyasi mücadeleler Türkiye 6 yıldır fiili bir savaşta ve son 1-1,5 yıldır ekonomi alanında. Özellikle Ağustos 2018’de başlayan. Biz dediğimizde bir kısım toplum inanmadı ama faili meçhul değil de faili ifade edince herhalde. Türkiye’ye yönelik bu operasyon özelinde faili ifade edince bir kesim anlamıştır. İşte tüm bu başlayan tehdit, şantaj, yaptırım, spekülatif manada finansal kur özelindeki saldırılarla büyük bir cendereden sonra milletimizin desteği ve cumhurbaşkanımızın liderliği ve feraseti, ekonomi yönetimindeki tüm bu arkadaşlarımızın fedakar mesaisi ile bu süreçten çıktık. Kimsenin beklemediği bir sürede kimsenin ihtimal vermediği bir başarı ile tarihimizin en büyük ekonomik saldırı sürecini elhamdulillah geride bıraktık“.

Devreye alınan ekonomik planlar, reform adımları ve başta reel sektör olmak üzere toplumun tüm kesimlerine sunulan finansman paketleri ile bu sürecin etkilerini yavaş yavaş gidermeyi başardıklarını iddia eden Albayrak, “Piyasalardan zaten bunu görmeye başladınız. Birileri diyor ki ‘Her şey çok mu iyi?’ Hayır, yeni başladık. Daha yeni yeni süreç. Önümüzdeki her ay daha iyi olacak. Faizlerde, enflasyonda, piyasa likiditesinde, piyasadaki iş faaliyet tüketim anlamında, sadece güven endekslerinde değil, kapasite kullanım oranlarında değil tüm çerçevede.” diye konuştu.

Toplumun çoğunluğunun geçim sıkıntısı çektiği, kimilerininse bu koşullara daha fazla tahammül edemeyerek intihar ettiği bir süreçte kimsenin inanmayacağı konuşmasının devamında Albayrak şunları söyledi:

Yılı inşallah pozitif bir büyüme ile kapatacağız. Yüzde 1’ler, 0,5’ler konuşuluyor. Esas buradaki güçlü ivmelenme dediğimiz konu ki son 3-4 aydır bunu çok net görüyoruz. Faizlerin dramatik düşüşü. Birileri için dramatik bizim için güzel bir şey reel sektör için. İşte 3,5-4 ay önce yüzde 25-26’lardan bugün yüzde 10-11-12’lere düştü. Daha da düşecek. Tüm bu iyileşme ile birlikte eylül, ekim, kasım aylarında ki özellikle son çeyrekte inşallah yüzde 4, yüzde 5 büyümeleri göreceğiz. Çünkü, ekim ve kasım ayları gelen datalar ciddi bir şekilde gelen rakamlar istihdamda eylülde çok iyi bir rakam yakaladık. SGK kayıtlarına baktım, gayet iyi. Ekim’de devam ediyor. Kasım inşallah önümüzdeki ay kabaca SGK kayıtlarına bakacağız. Toparlanma sadece güven endekslerinde ve diğerlerinde değil, gayet net bir şekilde takip ettiğimiz çerçevede toparlanmayı görüyoruz. Bu da inşallah son çeyrek büyümesinde Türkiye’nin doğal büyüme oranı dediğimiz yüzde 5’leri göreceğimiz bir çeyrek ile yılı inşallah kapatıp 2020’de bu ivmenin daha da üzerine koyarak çok güçlü bir 2020 yılını hep birlikte yaşayacağız“.