Anarşist Tutsak Şevket Aslan Ölüm Orucunun 17. Gününde

Anarşist tutsak Şevket Aslan, anarşist kimliği ısrarla tanınmadığı için 2 Kasım tarihinde ölüm orucuna başladı. Aslan’ın talebi, tekli odaya alınmak.

Anarşist tutsak Şevket Aslan daha önce de aynı taleple 2 kere açlık eylemi yapmıştı.

Şevket Aslan, Aliağa Şakran İzmir 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde  tutsak olduğu sırada, 19 Temmuz 2016’da yaşadığı baskılara karşı aynı taleplerle “süresiz-dönüşümsüz” açlık eylemine başlamış ve eylemini 53. günde kazanımla sonuçlandırmış, ardından talebi doğrultusunda tekli odaya alınmıştı.

Ancak zorla tekli odadan alınarak çeşitli örgütlerden onlarca kişinin bulunduğu başka odaya alınması üzerine Şevket Aslan anarşist kimliğinin tanınarak hapishanedeki başka bir anarşist tutsakla beraber tutulmak veya bu olmayacaksa tekli odaya alınmak talebiyle Izmır 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde açlık eylemine tekrar başlamış ve eylemi 83. günde kazanımla sonuçlandırmıştı. Bandırma 1 Nolu T tipine sevk edilen Şevket Aslan’a orada bulunan bir anarşist tutsakla kalacağı söylenmiş, ancak bunun doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. Ölüm orucuna başlaması üzerine ise tekli odaya alınmıştı.

Ancak bundan sonra Şevket Aslan, tekrar anarşist kimliği yok sayılarak  başka tutsakların yanına verildi. Daha sonra 5 günlük hücre cezası infaz edilmek üzere alınan Aslan, burada yaklaşık 2 ay tutulduktan sonra hapishane doluluğu bahane gösterilerek geçici olarak yine başka tutsakların bulunduğu yere alınması üzerine ölüm orucuna başladı.

Temel talebi kimliği doğrultusunda hayatını devam ettirebilmek olan Şevket Aslan, 17 gündür ölüm orucunda. Sadece tuz, şeker ve su alan Aslan’a yazılı isteğine rağmen hâlâ karbonat verilmedi.

Talebi kabul edilene kadar ölüm orucunu sürdüreceğini belirten Aslan, kimliğinin tanınmamasının zaten onu öldürmekle eş olduğunu ifade ediyor. Yönetim kademesinin ise ölüm orucuna tek tepkisi aynı gün Aslan’a disiplin soruşturması açmak oldu.

Son 2 yıl içinde 53 ve 83 gün süren açlık eylemleri yapan Aslan’ın sağlık durumundan endişe ediliyor.