Kaliforniya’da Yine Yangın: En Az 23 Kişi Yaşamını Yitirdi

ABD Kaliforniya’da Perşembe gününden beri devam eden orman yangınlarında arama kurtarma çalışmalarında 14 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Yangında ölü sayısı 23’e yükseldi.   

Eyalette yangın yüzünden Paradise bölgesinde 6 bin 700 ev ve iş yeri kül oldu. Camp Fire adıyla anılan yangında Cumartesi günü  Plumas Ulusal Ormanı’nın 40 bin 500 dönümlük kısımı yandı.İtfaiyeciler yangının sadece yüzde 20’lik bir kısmını kontrol altına alabildiler ve tamamen söndürmek için de üç haftalık bir süreye ihtiyaç olduğunu tahmin ediyorlar. ABD Başkanı Donald Trump ise yangınla ilgili ormancılık yönetimini suçluyor. Eyalet yetkilileri iklim değişikliğine işaret ediyor ve yangının federal idare altındaki bölgelerde çıktığını belirtiyor.

Bölgede yaklaşık 250 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı söyleniyor. Buna ek olarak 35 kişinin daha kaybolduğu açıklandı.

Yangın Perşembe günü Plumas Ulusal Ormanı’nda başladı. İtfaiyeciler yangının Paradise bölgesine yayılmasını  engelleyemedi. Cuma günü Malibu’da yaşayan 13 bin kişinin tamamına evlerini boşaltmaları söylendi.

Kaynak: Duvar