“Tarafsız” İsviçre Silah İhracatında 11. Sırada

İsviçre Federasyonu silah ihracatı verilerini açıkladı. Buna göre 2016 yılında 412 milyon Frank değerinde ‘savaş malzemesi’ ihracatı yapıldı. Bu rakam İsviçre ihracatın yüzde 0,14’üne denk geliyor. 

Son olarak Türkiye’ye yönelik silah ihracatından dolayı sert eleştirilere maruz kalan İsviçre, savaş malzemeleri ihracatında dünyada 11. sırada yer alıyor.

Ekonomi bakanlığı tarafından pazartesi günü açıklanan 2016 yılı raporuna göre İsviçre savaş malzemesi ihracatında dünyada ilk 11 sırada yer alıyor. Savaş malzemelerinin ihraç edildiği ilk 5 sırada Almanya, Güney Afrika, Hindistan, ABD ve Pakistan yer alıyor.

Savaş malzemeleri ihracatı ile ilgili kararlar Ekonomi Bakanlığı tarafından alınıyor. Ama bazı kritik durumlarda Dışişleri Bakanlığı veya diğer bakanlıklar da ihracatın yapılıp yapılmayacağı kararını verebiliyor. Fakat söz konusu savaş malzemesi ihracatı ülkenin dış politikası konusunda hayati bir önem arz ediyorsa eğer Federal Konseyin onayının alınması gerekiyor.

2008 yılında İsviçre Federal Konseyi konuyla ilgili yapılan bir referandumun ardından sistematik bir biçimde insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelere savaş malzemelerinin ihracatını yasaklamıştı. İsviçre’nin silah ve savaş malzemelerinin ihracatının yasak olduğu aralarında Suriye ve Libya’nın da olduğu 21 ülke bulunuyor. Bu yılın başında İsviçre Sosyalist Parti’nin önerisiyle Türkiye’nin de bu listeye dahil edilmesi konusunda önerge verildi.

Ülkede büyük tartışmalara neden olan Türkiye’ye yönelik savaş malzemesi ihracatına ilişkin kesin bir yasaklama kararı henüz alınmamış olsa da Federal Hükümete yönelik İsviçre basınında ve parlamentoda sert eleştiriler yapılıyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı