Hapishanede HIV Bulaştı

15 Temmuz darbe girişiminden sonra,  Sakarya L Tipi Hapishanesi’nde 11 ay tutuklu kalan bir öğretmenin tahliye edildikten sonra yaptırdığı test sonucu HIV (edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromu) virüsü taşıdığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre avukat Salih Koçak,  27 yaşındaki öğretmen müvekkilinin Bylock iddiası nedeniyle 9 Aralık 2016’da tutuklandığını ve 11 ay sonra Ekim 2017’de tahliye edildiğini kaydetti. Hapishanede olduğu süreçte 15 kişiyle birlikte 4 kez diş tedavisine götürüldüğünü aktardı.  Tahliye olduktan bir süre sonra müvekkilinin rahatsızlanarak hastaneye gittiğini belirten Koçak, şunları anlattı:

“Mart ayında test için kan verdi. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan testin sonucunda HIV virüsü çıktı. Bu virüsün özelliği, sizin vücudunuza bulaştığında 6 ay ile 2 yıl arasında kuluçkalanma dönemi yaşaması. Yani süreyi hesapladığınızda virüsün bulaştığı tarihte müvekkilim hapishanedeydi.” ve “Burada müvekkilimin HIV’li olup olmadığı mesele değil, hapishanede beraber kalan kişilerin bundan habersiz olmaları. 2 yıl sonra grip olsa ölecek” dedi.

Avukat Koçak, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, ayrıca maddi-manevi tazminat davası açacaklarını da ifade etti. Koçak, müvekkilinin çalıştığı özel dershaneden de, işten de çıkarıldığını ve  Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışma iznini iptal ettiğini kaydetti.