Yılın İlk Newroz’u Antalya’daydı

Yılın ilk Newroz ateşi Antalya’da yakıldı.

Bu yıl “Newroz Direniştir, Faşizm Karşı Halkların Baharıdır” sloganıyla yapılacak Newroz miting ve eylemlerinde TC’nin Efrin’e yönelik saldırılara karşı sloganlar ve konuşmalar gerçekleştirildi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, mitinge gelenleri Kürtçe ve Türkçe selamladı: “Bizler 2013 Newroz’unda Diyarbakır’da barış için mücadele etme sözü verdik. Ancak savaştan beslenen zalim ve zulüm iktidarının bu barışı sürdürmeyeceğini biliyorduk. O zaman nasıl söz verdiysek bugünde söz veriyoruz.”, “Bunların savaşı her yerdendir. Kürde, kadınlara ve işçileri herkese karşı bir savaş açmış durumdadır. Savaş Antalya’da sokakta, esnafta, tarlada çalışan emekçilere açılmıştır. Buna izin vermemeliyiz. Bu faşist iktidarı devirmenin yolu örgütlü mücadeledir.

“Halkların arasına nefret tohumları ekmeye çalışıyorlar, ancak buna izin vermeyeceğiz. Bilirsiniz eskiden sirkler vardı hani sirkte cambaza bakın derlerdi, insanlar cambaza bakarken cüzdanlar çalınırdı, aslında cambazlıkla hayatlarımızı çalmak istiyorlar ancak biz buna izin vermeyeceğiz.” dedi.

Konuşmalardan sonra Newroz ateşi topluca yakıldı ve Newroz etkinliği daha sonra Koma Çiya’ın ezgileri ile tamamlandı.