Hatay-Samandağ’da Katil Polis Serbest Bırakıldı

Samandağ’da polis kurşunuyla katledilen Güven Oğurol Kahil’in vurulma anının görüntülerini izlediğini söyleyen Avukat Anıl Cevahir Can, olayın tamamen bir yargısız infaz olduğunu söylerken, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez de polisin 24 saat geçmeden, tutuklamaya sevkleri dahi gerekli görülmeden serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde Güven Oğurol Kahil’in, 12 Mart pazartesi gecesi polisin ‘Dur ihtarına uymadığı’ iddiasıyla katledilmesine tepkiler büyüyor. Vurulma anına dair görüntüleri izlediğini söyleyen Avukat Anıl Cevahir Can, olayın yargısız infaz olduğunu söyledi. Can, şu açıklamalarda bulundu:

“Polis araca 6 kurşun sıkıyor. Kurşunlardan biri sol tekere diğeri de şoför mahalline denk gelecek şekilde arka camın iki santimetre altına isabet ediyor. Şahsın sırtından giren kurşun göğüs mesafesinden çıkıyor. Kamera kayıtlarını gördüm, şahıs aracıyla polis aracının yanından geçiyor durdurmuyorlar. Kaçmasın diye aracı kıstırabilirlerdi. Şahsın 5-6 metre arkasına park ediyorlar. Polisler araçtan silahla iniyor aracın yanına vardıklarında araç hareket ediyor. Ondan sonra arkadan ateş başlıyor. Olayın olduğu yer kontrol noktası değil çarşı merkezi. Hakkında denetimli serbestliği ihlalden yakalama kararı var. Mahkeme kararı da olabilir henüz teyit etmedim. Çocuk, ana caddede polisin yanından geçiyor durdurmuyorlar. Uyarı ateşi açılıp açılmadığı kameralarda belli değil. Polis memurlarının tanıdığı bir çocuk. Burası küçük bir yer. Herkes birbirini tanır. Halkın tepkisi o yüzden. Polis memurunun serbest bırakılmasına ilişkin itirazda bulunduk. Hakkında var olan yakalama kararları kaç adet olursa olsun. O an silahlı bir suç işleme kastı olmadıktan sonra, araca sayısız ateş edilmesi yaşam hakkının ihlalidir. Polisin görevi şüpheli veya hakkında yakalama kararı olan kişiyi yaşam hakkını ihlal etmeden kanuna teslim etmektir.” dedi.