Nüfus Cüzdanına Zerdüşt Yazdırmak ‘Örgüt Üyeliğine’ Delil Sayıldı

2006 yılında üniversite öğrencisiyken “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanıp, beraat eden Yücel Delek’e, savcılığın karara itiraz etmesi üzerine yeniden yapılan yargılamada yıllar sonra bu kez 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Verilen cezanın delili ise, Yücel’in nüfus cüzdanındaki din hanesine inancı gereği “Zerdüşt”  yazdırması oldu.

Niğde Üniversitesi’nde 2006 yılında Yücel Delek ve 5 arkadaşı, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümünde düzenlenen protestoya katıldıkları gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Haklarında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Delek, yargılama aşamasında suçlama konusu yapılan protesto eylemi sırasında derste olduğunu gösteren rektörlük imzalı belgeyi mahkeme heyetine sundu. Yargılama sonucunda 3 arkadaşı ile birlikte yöneltilen suçlamaya dair haklarında kesin bir kanıt olmadığı için 2007 yılında beraat etti.

Ancak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, verilen beraat kararlarına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren Yargıtay da, dava dosyanın yeniden görülmesine hükmetti. Yeniden görülen davanın, 2013 yılının Ekim ayındaki duruşmasında, haklarında daha önce beraat kararı verilen Yücel ve 3 arkadaşına da “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, Dilek hakkında verdiği karara gerekçe olarak ise, 2010 yılında nüfuz cüzdanındaki din hanesine “Zerdüşt” yazdırmasını gösterdi. Yücel’in, dini inancını “Zerdüşt” olarak değiştirmesini, “PKK üyesi olmak” için yeterli kanıt olarak gören mahkeme heyeti, gerekçe olarak PKK’nin Zerdüştlüğü benimsemesini gösterdi.

Verilen bu karara avukatları aracılığıyla temyiz başvurusunda bulunan Delek’in başvurusu, dosyanın zaman aşımına uğramasına 43 gün kala Yargıtay tarafından onandı. Cezanın onanmasının ardından tutuklanan Yücel, Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne konuldu.

Kaynak : Mezopotamya Haber Ajansı