İHD Kurucularından Sacide Çekmeci Yaşamını Yitirdi

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) kurucularından ve insan hakları mücadelesinin önde gelenlerinden biri olan Sacide Çekmeci, İstanbul’da yaşamını yitirdi. 91 Yaşında yaşamını yitiren Çekmeci 9 gündür Samatya Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Sacide Çekmeci’nin cenaze töreni Gelibolu’daki aile kabristanında yapılacak. Devrimci tutsakların “Sacide Ana” dedikleri Çekmeci, 12 Eylül döneminde insan hakları mücadelesi sırasında yaşadıklarını,‘Nizamiye Kapısında’ adlı kitabında aktarmıştı.

Sacide Çekmeci’nin yaşamını yitirmesinin ardından İHD İstanbul Şubesi de şöyle bir açıklama yaptı:

“İnsan Hakları savunucusu, Derneğimiz kurucularından Sacide annemizin aramızdan ayrılmasının acısını ve hüznünü yaşıyoruz. 12 Eylül’ün yaprak kımıldamayan karanlık koşullarında bile hak savunuculuğu yapılabileceğini tüm dünyaya gösteren bir avuç kadından biriydi Sacide Anne.
Didar Abla bu uğurda yanı başlarında can verirken, can pahasına da olsa yollarına devam etme cesareti ve kararlığı gösterebilen, kendi çocukları için çıktıkları yolu bütün insanlık için, bütün insanlık değerleri için mücadeleye dönüştürebilecek kadar aklı, yüreği zengin bir avuç kadından biriydi. Tek tesellimiz bize bıraktığı mücadele mirası. İnsan hakları savunucuları olarak bir kez daha sözümüz olsun; bu mirasa sahip çıkacak, onun yolundan mücadeleye devam edeceğiz. Bu akşam Sacide Annemizin evinde bir anma gerçekleştirilecek, yarın da (16 Şubat Cuma) sabah 08.00 de Gelibolu’ya uğurlanacak ve aynı gün Gelibolu’daki aile kabristanına defnedilecektir. Tüm üyelerimizi, aktivistlerimizi, duyarlı kamuoyunu her daim sevgi, saygı ve minnetle anacağımız Sacide Annemizi uğurlamaya çağırıyoruz.”