Suriye’den İşgal Harekatına İkinci Açıklama: “Hava savunma sistemlerimiz hazır”

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin Efrîn’e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nı işgal olarak nitelendirerek, “Suriye’nin böylesi bir saldırıya karşı her tür cevabı vermeye hakkı var” dedi.

Suriye’nin  Şam kentinde BBC Muhabiri Lyse Doucet’nin sorularını yanıtlayan Mikdad, TSK’nın ÖSO ile birlikte düzenlediği harekatla ilgili,  “Türkiye’nin işgali, Suriye’nin egemenliğinin açıktan ihlalidir, Suriye’nin egemenliğine karşı bir saldırıdır” dedi.

Doucet’nin, “Rusya’nın buna yeşil ışık yaktığı belirtiliyor” ifadesi üzerine Mikdad, şunları söyledi:

“Bilmiyorum. Rusların ne düşündüğünü biliyoruz. Rusya’nın Suriye adına hareket edebileceğini ya da Suriye’de şimdiye kadar savunduğu prensiplere karşı hareket edebileceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla bu, Türkiye’nin Suriye egemenliğine karşı bir saldırganlığı ve Suriye’nin böylesi bir saldırıya karşı her tür cevabı vermeye hakkı var.”

Mikdad, Doucet’nin “Buna askeri olarak karşılık verecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Doğrudan ya da dolaylı olarak cevap veriyoruz. Şu anda yaşananlara bakabilirsiniz. Bizim kendi politikalarımız var, kendi konumumuz var. Bu saldırıyı kınadık ve buna göre hareket edeceğiz. Özellikle herhangi bir eylemden bahsetmeyeceğim ancak Suriye’nin kendini korumaya hakkı vardır. Tekrar tekrar söyledik, Türk rejiminin saldırılarına yanıt vermek için mümkün olan her aracı kullanacağız.”

Mikdad, “Bu, uçakları düşürmeyi de kapsıyor mu?” sorusuna ise “Bunu çok açık olarak söyledik. Hava savunma sistemlerimiz hazır” cevabını verdi.

ESAD EFRÎN AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

TC devletinin işgal harekatını başlattığı zamanlarda Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Türkiye’nin Efrin’e yönelik bu vahşi saldırganlığı, Türk rejiminin Suriye krizinin birinci gününden bu yana sürdürdüğü, terörizmi desteklemeye dayanan politikasından ayrı düşünülemez” açıklamasını yapmıştı.