İnşaat İşçisi Yoksulluktan Meclis Önünde Kendini Yaktı: Bu Ateş Sizi De Yakar!

Ankara’daki Meclis Hastanesi önüne dün elindeki benzin bidonuyla gelen 39 yaşındaki Sıtkı Aydoğmuş maddi sıkıntılar nedeniyle geçinemediğini ve kendini ateşe vereceğini söyledi. İnşaat işçisi Sıtkı Aydoğmuş benzini başından aşağı döktükten sonra çakmağı ateşledi.

Sıtkı Aydoğmuş’un alev alan kıyafetleri meclis polisleri tarafından söndürdü. Vücudunda ve kafasında bazı yanıklar oluşan işçi, olay yerine gelen sağlık ekipleriyle hastaneye götürüldü. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan işçi tedavi altına alındı.

Dev Yapı-İş Sendikası, konuyla ilgili “Bu ateş sizi de yakar” başlığı ile yayınladığı açıklamada, “Geçinemiyorum diyen inşaat işçisi Meclis kapısı önünde kendini yaktı. Memleketin her yanını şantiyeye çevirerek aç gözlü inşaat patronlarının arsızca büyümesini sağlayan siyasi iktidar biz işçileri ise uyguladığı ekonomik politikalar sonucu açlığa yoksulluğa ve ölüme mahkum ediyor… En az 5 işçi kardeşimiz her gün iş cinayetleri sonucu aramızdan ayrılıyor. Bizler karın tokluğuna çalışarak, yaşam savaşı verirken, devleti yönetenler, kendi kanun ve yasaların getirdiği haklarımızın gasp edilmesini bile görmezden gelip seyirci kalarak patronlara destek veriyorlar” dedi.
“Bu düzen böyle gitmez. İşçilerin lehine değişmelidir. İğneden ipliğe var olan tüm ihtiyaç ürünlerine zamlar gelirken, var olan ücretlerimiz bu zamlar karşısında eriyip gitmektedir. Geçim sıkıntısının katlanarak artığı günümüzde her geçen gün daha da yoksullaşan işçiler, çaresiz olduklarını düşünerek bunalıma girmektedir. Bir çıkış yolu bulamamaktadır. Böylesi bir bunalımının ve çaresizliğin sonucu isyan eden inşaat işçisi Sıtkı Aydoğmuş maddi sıkıntılar yaşadığını söyleyerek, üzerine benzin dökerek, Meclis kapısının önünde kendisini ateşe verdi…
Bizleri bu koşullara mahkum ederek, sırça saraylarda yaşayan inşaat patronları şunu bilmelidir, bugün kendisine zarar veren bu öfke yarın size de yönelecektir. Çaresiz değiliz. Örgütlü mücadele ile insanca çalışma koşulları ve insanca bir yaşamı yaratacak insanca bir düzen getireceğiz.”