Bravo İşçileri Zara ve Mango Önünde Eylem Yaptı

1,5 yıldır alamadıkları maaşları ve tazminatları için direnen Bravo İşçileri daha önce Mango ve Zara mağazalarında ürünlerin etiketlerine kendi etiketlerini yapıştırarak müşterilerden dayanışma istemişlerdi.

Şimdi de üretim yaptıkları markalar ZARA ve Mango mağazaları önünde bekleyerek ellerinde “Zara, Mango ve Next’ten alacağınız ürünleri ben yaptım ama paramı alamadım” dövizleri ile eylem yaptılar.

İşçiler aynı zamanda içeride bildiri dağıttılar.

“Değerli Dostlar,

Bizler Bravo fabrikasında çalışan işçilerdik. En az çalışanımız 1 yıl, en çok çalışanımız 6.5 yıl bu firmaya emek verdi. Zara, Next ve Mango firmaları için üretim yapıyorduk ve her ay bu firmalar tarafından denetleniyorduk. Maaşlarımızdan çalışma koşullarımıza kadar her şey üretim yaptığımız Zara, Next ve Mango tarafından belirleniyordu. Son sene maaşlarımız geç yatmaya başladı; son üç ay ise hiç ödenmedi.

Sorduğumuzda da hep; “Şirket zor günlerden geçiyor, sabredin her şey düzelecek” yanıtını aldık. Bir sabah fabrikaya geldiğimizde fabrikanın içinin boşaldığını ve kapıların sonuna kadar açık olduğunu gördük. Son üç aylık maaşlarımızı ve tazminat haklarımızı alamadan öylece ortada kaldık. Üretimini yaptığımız firmalara bunu bildirdik ve paramızı onlardan istedik. Bu firmalardan üretiminin %75’ini yaptığımız Zara, uluslararası küresel sendika IndustriALL ile yaptığı sözleşmede işçinin alacağı ile ilgili doğrudan sorumlu olduğunu kabul ediyor; ancak bize ödeme yapmamak için direniyor. Bir buçuk yıl önce Disk Tekstil Sendikası avukatları aracılığı ile Bravo’ya karşı icra davası açıp kazandık. Ancak hesaplarında hiçbir şey olmadığı için bir şey alamıyoruz. Temiz Giysi Kampanyası bir buçuk yıldır, uluslararası alanda bu markalarla bizim adımıza müzakere ederek, paramızı talep ediyor.

Gelinen noktada; markalar sorumluluklarını kabul ediyorlar, ancak bize ödemenin bir kısmını yapacaklarını söylüyorlar. Biz hepimiz işçiydik ve
aynı iş yasasına bağlı çalıştık. O nedenle hepimiz için bu parayı istedik, istiyoruz.

Eylül ayında 140 işçi olarak hem sendikamızın hem de Temiz Giysi Kampanyası’nın desteğini alarak bir imza kampanyası başlattık. Sonra Zara’nın ürünlerine o ürünü üretip paramızı alamadığımıza dair etiketler yerleştirerek siz değerli tüketicilerden de destek istedik. Kampanyamız milyonlara ulaştı ama Zara hala ikna olmadı. Bizim mücadelemiz hala sürüyor, hakkımız olan paramızı alana kadar da sürecek. Siz de Zara’nın ikna olması için LÜTFEN;

İnternetteki kampanyamıza imza atarak alacağımızı vermelerini isteyin ve/veya sosyal medyadan; #BravoİşçileriİçinAdalet #ZaraHaniPara #ZaraDüşürdünDara hashtagları kullanarak destek olun.

İlginiz ve duyarlılığınız için teşekkürler

”Bravo İşçileri ”