10 Ayda 38 Çocuğa Korucular Tarafından Cinsel İstismar

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 8 yaşındaki bir çocuk köy koruculuğu yapan 30 yaşındaki S.D. isimli erkek tarafından sistematik bir şekilde cinsel istismara maruz kaldı.

Cinsel istismar, çocuklardan birisinin durumu okulun rehber öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıktı. Okul yönetimi ve ailelerin suç duyurusu üzerine savcılık soruşturma başlattı. Çocukların 2014 ile 2017 yılları arasında istismara uğradığı belirtilirken, gözaltına alınan S.D. tutuklandı.

Son 10 ayda 38 çocuk, köy korucuları tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. 30 Mart 2017’de Mardin Derik’e bağlı Göktaş İlköğretim Okulu’nda temizlik görevlisi olarak çalışan, ailesi korucu olan Ş.Y.’nin, 35 öğrenciye istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Ş.Y. tutuklanırken, gizlice görevden alınan okul müdürü ve jandarmanın öğretmenleri, olayın basına sızmaması için tehdit etmişti.

6 Aralık günü ise Bingöl merkezde 2’si güvenlik korucusu 4 kişinin engelli bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Doğuştan işitme ve konuşma engelli olan çocuk, olayı yazarak anlatmıştı.

Van’da ise 15 Aralık 2016’da T.G. isimli geçici köy korucusu zihinsel engelli 2 çocuğa cinsel istismarda bulunmuştu.

Kaynak: Jinnews