Zırhlı Aracın “Yok” Denen Kamera Kayıtlar Ortaya Çıktı

Yüksekova’da, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Serhat Buldan, Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen’in yaşamını yitirdiği, Şemsettin Kaya ve Mehmet Ali Kaya ise yaralandığı olayda, zırhlı polis aracının kule kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

Görüntülerde  “Silah kazara ateş aldı” iddiasının aksine aracın silahının üç emniyetinin de açık olduğu, “atışa hazır” pozisyonda hareket ederek sürekli sivilleri hedef aldığı ve seri şekilde ateş açtığı görülüyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Tekin’in ulaştığı görüntülerde zırhlı araçtaki polisin, ilçenin en yoğun caddesinde, silahı yoldan geçen sivillere doğrultarak hareket ettiği açıkça görülüyor.

Haberde olay anı şöyle tarif ediliyor:

Aracın kulesi, baş döndürücü bir hızla 360 derecelik açıyla bir kez dönüyor. Eski cezaevi kavşağına gelen zırhlı araç, yolun sağ tarafındaki kamyonete yaklaştığı sırada bir anda ateş etmeye başlıyor. Birkaç saniye sonra araç kulesini, sağ tarafındaki işyerine ve kaldırımdan geçen 10’a yakın sivile çevirerek birkaç saniye boyunca seri şekilde ateş ediyor. Kurşun yağmuruna alınan yurttaşlar panikle yolun kenarındaki iş yerlerine ve sağa sola kaçışıyor. Bu sırada atılan mermilerin bir yurttaşın kafasına isabet ettiği görülüyor. Yine iş yerlerinin camlarından içeriye de mermi girişleri oluyor. Ateşin kesilmesi ardından bir süre hareket eden araç duruyor. Kamera ekranındaki “atışa hazır” ibaresinin bu sırada ekrandan çıktığı görülüyor. Olay yerinin etrafındaki binaların üst taraflarına çevrilen kule, bir süre sonra havaya doğru sabit kalıyor.

Üç kameranın görüntüsü yok

Olaya ilişkin iddianamede zırhlı araçta kayıt yapan dört farklı kamera olmasına rağmen sadece kulesindeki kameranın görüntüleri yer aldı.

Zırhlı aracın önünü, arkasını ve içini gösteren kameraların görüntüleri ise mahkemeye gönderilen kayıtlar arasında yok.

Bu kameraların kayıtları, olayın kasıtlı mı yoksa taksirle mi meydana geldiğinin açıklanması noktasında davanın en önemli delilleri arasında yer alıyor.

Ne Olmuştu?

Yapılan resmi açıklamalarda, olayın bir “kaza” sonucunda meydana geldiği ileri sürülmüştü.

Zırhlı aracın silahçısı İlyas Mekikli ifadesinde özetle, “Ben tetiğe kesinlikle basmadım. Benim kusurum yoktur. Kobra tipi araçların kule kısmı sürekli arıza vermekteydi. İki aylık bir araçtı, ama sürekli arıza vermekteydi” demişti.

Bilirkişi raporu ve aracın görüntüleri sanığın bu iddiasını çürütse de davaya bakan mahkeme, 2 Ekim’de görülen 2’nci duruşmada sanığın etki edebileceği delillerin toplanmış olmasını gerekçe göstererek, sanık Mekikli’nin tahliyesine karar vermişti.