Istranca Köylülerinden “Taş Ocağına Hayır” Eylemi

Kırklareli’nin Vize ilçesindeki Istranca Ormanları’nın eteğinde bulunan Okçular köyüne özel bir firma tarafından kurulması planlanan taş ocağı için şirket ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu.

Taş ocağına karşı çıkan köy sakinleri ve yaşam savunucuları yaklaşık 100 kişilik bir grup, köyün kahvesi önünde toplanarak eylem düzenledi.

‘Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz’, ‘Taş ocağına hayır’, ‘Tozdan ölmek istemiyoruz’, ‘Köyümüze dokunma’ yazılı dövizler açan grubun eylemi sonucu toplantı iptal edildi. Okuçular köyünde yaşayan ve taş ocağına karşı çıkanlar muhtar Erdoğan Özdemir’e de taş ocağını istediği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Hali hazırda kurulan taş ocaklarının kendilerine zarar verdiğini söyleyen köylülerden Medide Efe, “Doğamız katlediliyor, insanlarımız kanser oluyor. Mevcut taş ocağının kapanmasını isterken bir yenisinin daha yapılmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Vize Ziraat Odası Başkanı ve Doğa İnsan Yaşam Derneği Başkanı Alpay Erker, buranın Okçular ve Akpınar köylerinin içme suyunun karşılandığı bir yer olduğunu belirterek “Bizim buradan çıkan suyumuz böbrek hastalarına iyi geliyor, tedavi amaçlı kullanılıyor” ifadelerini kullandı.