Rıza Sarraf Bugün Jüri Karşısına Çıkıyor

ABD’nin, nükleer programı nedeniyle İran’a yönelik yaptırımlarını  delmekle suçladığı Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla‘nın yargılandığı davada suçunu kabul eden ve savcılıkla işbirliğine gideceği açıklana Rıza Sarraf, bugün jüri karşısına çıkıyor.

Davanın dünkü bölümünde şu gelişmeler yaşandı:

Savcı David Denton; “Rıza Sarraf, tanık olarak hikâyenin iç yüzünü anlatıp, tüm bu karışık yalanların arkasındaki gerçeği teşhir edecek. Kendisi ABD yasalarını çiğnediği için suçlu olduğunu kabul etti ve devlet ile işbirliği yapma kararı aldı. ABD bankalarına hile yapıp İran’ın paralarını dünyada rahatça dolaştırabilmesini sağlayan bu çok başarılı planın mimarı Atilla’dır. Sarraf niyeti ifade etti, Atilla metodu sağladı. “İran’ın milyarlarca dolarını başka ülkelere transfer etmesi Orta Doğu’daki ülkelerin ekonomilerini de etkiledi. Boyut o kadar büyüktü ki plan, Türkiye ve İran’daki bakanlar tarafından korundu.” ifadelerini kullanırken, Sarraf’ın ifadelerinin Türkiye’deki 17-25 Aralık  soruşturmalarına ışık tutabileceğini belirtti. Denton mahkeme jürisine, o dönemde verilen rüşvetlerle Türkiye’de 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının üzerinin kapatıldığını söyledi. Denton’un açıklamalarında 17-25 Aralık soruşturmalarının kapatılmasına dair, “Türkiye’deki aynı yozlaşmış üst düzey politikacılar Sarraf’a, hâkimlere daha da çok, milyonlarca dolar rüşvet vermesi talimatını verdi, böylece her şey unutulacaktı.” sözleri dikkat çekti.

Rıza Sarraf’ın 26/10/2017 tarihinde kapalı duruşmada alınan ve suçunu kabul ettiği ifade tutanakları.

Duruşmanın tek tutuklu sanığı olarak yargılanan  Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco ise müvekkilinin Rıza Sarraf tarafından kullanıldığını iddia etti. Rocco, Rıza Sarraf’ın içki, uyuşturucu ve kadın için ABD’de hapishane gardiyanlarına rüşvet verdiğini de öne söyledi.