Kore: Güney, Kuzey’i Ateşkesi Bozmakla Suçladı

Kasım ayı başında Kuzey Koreli bir asker, iki ülke arasındaki silahsız bölge üzerinden Güney Kore’ye kaçarken K. Kore askerleri tarafından vurulmuş, G. Kore’de tedavi altına alınmıştı.

Olayın ardından  araştırma yapan G. Kore Savunma Bakanı, silahsız bölgede kaçan bir askeri vurmanın ve onu vurmak için sınırı geçmenin 2009 yılında yapılan ateşkes anlaşmasını bozmak olduğunu açıkladı. Açılan ateş sonucunda Güney’de ki bir binanın da hasar aldığını söyleyen bakan, Kuzey’in ateşkesi tekrar bozmaması konusunda uyarılmasını istedi.

Kuzey Kore Askerleri

Kuzey ve Güney askerleri silahsız bölgede birbirlerine çok yakın nöbet tutuyorlar. Zaman zaman Güney tarafından, propaganda amaçlı yayınlar yapılıyor. Yaklaşık bir aydır Kuzeyli askerin Güney’e kaçışının anlatıldığı haberler, Kuzey askerlerinin psikolojisini bozmak için hoparlörden veriliyor.Bakanın, silahsız bölgede gerçekleştirdiği açıklamayı K. Kore askerleri de dinledi.

Askerlerinin kaçmasından sonra K. Kore Devleti sınıra yeni hendekler kurdu ve bölgeyi ağaçlandırdı.

Savaş Hala Devam Ediyor

Kuzey ile Güney arasındaki savaş fiilen 27 Temmuz 1953 tarihinde son buldu. Ancak iki ülke arasındaki ateşkes 2009 yılında imzalandı. Ateşkes imzalanmış olmasına rağmen resmi olarak hala savaş halindeler.