Doktorun Verdiği ‘Özel’ İlaç Hastanelik Etti!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 8 aylık hamile Feyruz Pulat ve bebeğinin uzman doktor bulunmadığından dolayı yaşamını yitirdiği devlet hastanesinde bu kez de yanlış ilaç skandalı ortaya çıktı.20 Ekim’de yüzündeki güneş lekesinin giderilmesi için ilçe devlet hastanesinin Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’ne  giderek Doktor N.E.’ye muayene olan Zozan Aykut, kendisine verilen ilacı kullandıktan sonra yüzünde yaralar oluştuğunu söyledi.

Bunun üzerine doktor değiştiren Zozan, Mardin’deki doktorun yanlış ilaç verildiğini belirtirken, hastane yönetimi iddiayı kabul etmedi.

‘Yüzüme Bakmadı Tek Soru Sordu’
Muayenede kendisine verilen iki ilacı kullanan Zozan’ın 3 gün sonra, yüz kısmında kaşıntı oluştu. Kaşıntıdan kısa bir süre sonra çenesinden göz kısmına kadar sivilce ve kızarıklık oluştu, yaşadığı ağrıdan dolayı gece saatlerinde Mardin’de bulunan özel bir hastaneye kaldırıldı. Buradaki tedavinin ardından yüzündeki ağrı son bulurken, ilçe Devlet Hastanesinde muayene eden doktorun yüzüne bakmadan ve “yüzündeki tüyleri ne ile alıyorsun?” sorusu dışında bir şey sormadan kendisine verilen ilaçtan dolayı bu hale geldiğini iddia etti.

Sadece İlaclar Kullanmamam Gerektiğini Söylendi’
Muayenenin bir dakika bile sürmediğini aktaran Zozan , durumun ağırlaşması üzerine yeniden hastaneye gitmek istedi ancak bu kez randevu alamadığını söyledi. Mardin’de kaldırıldığı özel bir hastanede doktorun kendisine yanlış ilaç verdiğini belirtti, “Cizre’de bu ilk değil. Daha önce bir kadına verilen aynı ilaçtan da benzer durumun yaşandığını öğrendik. Verilen ilaçtan dolayı vücudumda alerji oluştuğunu söylediler. Fakat muayene esnasında yüzüme dahi doğru dürüst bakmadan ilaç yazdı. Neye alerjim olup olmadığını bile sormadı. Eczaneden aldığım ilaç ise özel bir karışımdan oluşuyor. Hastaların muayeneleri iyi yapılmıyor. Halk da bu konularda daha hassas olmalı” diye konuştu.

Hastane Yönetimi İddiayı Kabul Etmedi
Söz konusu iddialar hakkında görüştüğümüz hastane yönetimi ise, verilen ilacın vücutta alerjiye neden olabileceğini söyledi. Doktorlarının hassas bir şekilde hastaları tedavi ettiğini savunan yetkililer, muayene yapılmadan ilaç verildiği yönündeki iddiayı ise reddetti. Aykut ise, hem hastane hem de muayene olduğu doktor hakkında davacı olacağını söyledi.

Kaynak:Mezopotamya Ajansı