İstanbul: Trafikte En Sinirli 3. Kent

Trafikte dünya genelinde 500 şehir incelendi. İstanbul, en kötü trafiğe sahip şehirler sıralamasında 10’uncu sırada yer aldı. St Petersburg ve Bogota’nın ardından ise trafikte en çok kavganın yaşandığı şehir oldu.

Dünyanın en büyük online otomobil parçaları perakende şirketlerinden Alman kfzteile2’nin yaptığı uluslararası çapta bir araştırma dünyanın en iyi ve en kötü trafiğine sahip şehirlerini belirledi. Düşük trafik sıkışıklığı, iyi toplu taşıma seçenekleri ve yüksek yol kalitesiyle Düsseldorf, dünyanın en iyi şehri seçilirken, Hindistan’ın Kalküta şehri ise en son sırada yer aldı.

İstanbul en kötü trafiğe sahip 10 şehir arasında yer alırken, yolda öfke (trafik canavarı) puanlarında ise St Petersburg ve Bogota’nın ardından en asabi 3’üncü şehir oldu. Yapılan araştırma özellikle yol kalitesinin araç ömrü üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre İsviçre en düşük trafik kazasıyla dünyanın en güvenli ülkesi olurken, Bangkok ise trafik kazalarında en kötü sırada.

Hollanda’nın Rotterdam ve Amsterdam şehirleri dünyanın en az trafiğe sahip 10 şehri içinde yer alıyor.