Türkiye’den Sudan’a Giden Patlayıcı Yüklü Gemi İncelemeye Alındı!

Dün akşam saatlerinde Türkiye’den yola çıktığı belirlenen, silah yüklü bir gemiye, Nijerya gümrük polisi tarafından, Lagos limanında el konulmasının ardından, bugün Yunanistan devleti, Türkiye’den Sudan’a giden patlayıcı yüklü gemi hakkında inceleme başlattı.

Yunan sahil güvenlik, 17 mürettebatıyla Türkiye’deki bir limandan ayrılan Mekong Spirit adlı gemiyi Çarşamba sabahı durdurarak Ege Denizi’ndeki Kos Adası’na yönlendirdi.

Sahil güvenlik, gemideki yükün Birleşmiş Milletler ya da Avrupa Birliği tarafından Sudan’a uygulanan silah ambargosunu ihlal edip etmediğini ya da patlayıcıların hangi amaçla kullanıldığını araştırmaya aldı.

Yunan basınında çıkan haberlerde, patlayıcıların daha çok madencilikte kullanılan türde olduğu belirtildi. Söz konusu haberlerde, gemideki 80 konteynerden 30’unun şüpheli olduğu bildirildi.

Soruşturmayla ilgili şu ana kadar herhangi bir gözaltı yapılmadığı ve yükün yasa dışı olup olmadığı anlaşılana kadar beklendiği bildirildi. Yunan medyasına göre, mürettebatın tamamı Ukraynalı.