Özgür Bilgi Paylaşımı ve Kolektif Alan

Meydan Gazetesi- Özgür Bilgi paylaşımı ve Kolektif Alan Konulu Panel

Fransa’daki Paris 8 Saint-Denis Üniversitesi’nde, özgür bilgi seminerleri düzenleyen ve Anarşist Gençlik’in davetlisi olarak İstanbul’a gelen Béatrice Rettig ve Jean Mary, “Görevli, akademisyen veya öğrenci olmadan özgür bilgi paylaşımı nasıl yapılır?” konulu bir panel gerçekleştirdiler.

Meydan Gazetesi Taksim irtibat bürosunda gerçekleştirilen panelde konuşan Béatrice Rettig ve Jean Mary , Fransa’da yürüttükleri özgür bilgi seminerlerinden edindikleri deneyimleri dinleyicilerle paylaşarak, bilgi paylaşımının yeni bir ilişki yaratımındaki önemine değindi.

Anarşist Gençlik adına konuşma yapan Didem Deniz Erbak ise, iktidarın tekeline aldığı bilgi karşısında, kolektif bilgi paylaşımının nasıl gerçekleştirileceğinden ve bu bilgi paylaşımlarının yaşanabilmesi için oluşturulacak olan kolektif alanların inşa sürecinden bahsetti.

Devletin ve kapitalizmin kontrolündeki üniversitelere karşı oluşturulacak kolektif alanların etkisinden bahseden Erbak, kamusal ve kolektif alan karşılaştırmasına da değindi.

Etkinlik soru-cevap bölümünün ardından sonlandırıldı.

Bu haber Meydan Gazetesi’nin 26. sayısında yayımlanmıştır.