Yoldaş Direniyor Mücadele Sürüyor

Alexis’in Yunanistan Devleti tarafından katledilişinin 6. yılında, Devrimci Anarşist Faaliyet Alexis’i anmak ve yine Yunanistan hapishanelerinde açlık grevinde olan anarşist tutsak Nikos Romanos ile dayanışmak için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Taksim Tünel’den Yunanistan Konsolosluğu’na gerçekleştirilen yürüyüşe, Galatasaray Meydanı’nda polis saldırdı. Saldırı karşısından geri çekilmeyen DAF, basın açıklamasını burada gerçekleştirdi.

Taksim Tünel’de bir araya gelen onlarca DAF’lı, “Romanos’a Özgürlük Yaşasın Anarşizm – Devrimci Anarşist Faaliyet” yazılı pankart açtı. Buradan yürüyüşe başlayan DAF, yürüyüş boyunca sık sık “Romanos Yoldaş Yalnız Değildir”, “Devrimci Yürekler Yıkılacak Hücreler”, “Yaşasın Özgürlük Yaşasın Anarşizm”, “İsyan Devrim Anarşi”, “Serhildan Şoreş Anarşi”, “Yaşasın Devrimci Anarşist Faaliyetimiz” sloganları attı. Yunanistan Konsolosluğu’na yürüyen onlarca devrimci anarşist, Galatasaray Meydanı’na geldiğinde polis barikatlarıyla karşılaştı. Barikatlara rağmen yürüyüşünü sürdüren DAF’lılara çevik kuvvet polisleri plastik mermi ve biber gazları ile saldırarak yürüyüşü dağıtmak istedi. DAF’lılar ise saldırıya “Katil Polis Hesap Verecek”, “Katil Devlet Yıkacağız Elbet”, “Bijî Azadî Bijî Anarşi” sloganları atarak, bayrak sopaları ile karşılık verdi. Yaşanan arbedenin ardından geri çekilmeyen DAF’lılar, basın açıklamasını burada okudu. DAF adına açıklamayı Aslı Newroz okudu.

Newroz açıklamada, “Bugün Yunanistan Devleti tarafından 6 yıl önce katledilen anarşist yoldaşımız Alexis için, aynı devletin tecridine karşı 26 gündür açlık greviyle direnen anarşist yoldaşımız Nikos Romanos için sokaklardayız. Bugün yaşadığımız topraklarda, Yunanistan’da, Kürdistan’da, Meksika’da, Ferguson’da, birçok yerde direnirken katledilen tüm kardeşlerimiz için sokaklardayız. Bugün Uğur için, Ceylan için, Berkin için, Ali İsmail için, Ethem için, Medeni için, Arin için, Paramaz için, Kader için sokaklardayız.” dedi. Newroz, iktidarların katliamlarla, tutsaklıklarla yıldırma politikalarına karşı, “Bir yandan yükselen özgürlük çığlığı, dört bir yandan yankılanıyor. Atina’nın hücrelerinden Meksika’ya, Ferguson’un sokaklarından İstanbul’a, Kobanê’nin ve tüm Rojava’nın özgürleşen topraklarına; yeni bir dünyaya olan inanç dalga dalga yayılıyor. Şimdi, özgürlüğe olan bu tutku giderek büyüyor; katledilenlerin öfkesi, yüreklerdeki isyan ateşini daha da harlıyor.” dedi.

Anarşist Kadınlar, Lise Anarşist Faaliyet, Anarşist Gençlik, MAKİ ve Taçanka Anarşist Komünist Kolektif’in de katıldığı eylem, okunan basın açıklamasının ardından “Yaşasın Özgürlük Yaşasın Anarşizm”, “Serhildan Şoreş Anarşi”, “Bijî Azadî Bijî Anarşi”, “Yaşasın Devrimci Anarşist Faaliyetimiz” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Bu haber Meydan Gazetesi’nin 23. sayısında yayımlanmıştır.